Metodiskie norādījumi kaktusu audzētājiem.

METODISKIE NORADĪJUMI KAKTUSU AUDZĒTĀJIEM. Latv. DBB Rīgas nodaļas Kaktusu audzētāju apakšsekcija KAKTUSU APRŪPĒŠANA ZIEMĀ.
Pienācis rudens. Mūsu kaktusi ir jāsagatavo un jānovieto ziemai. Laiks paliek auksts un, lai neizsauktu kaktusu sakņu pūšanu, vispirms jāierobežo to laistīšana..
Ziemā kaktusi nedrīkst augt, jāļauj tiem atpūsties. Ziemas atpūtas laikā nobriest vasaras pieaugumi un ieviešas jauni pumpuri. Lai tas notiktu, ir jāpazemina telpas temperatūra un jāsamazina vai pat pilnīgi jāpārtrauc laistīšana. Ziemā norūdīti kaktusi pavasarī neslimos. Turpretī, ja kaktusi ziemā turpinās augt, tad nepilnīga un nepietiekoša ziemas apgaismojuma dēļ tie izstīdzēs, zaudēs savu dabīgo formu un krāsu, vāji veidos dzeloņus un pūkas un februārī – martā var pilnīgi aiziet bojā. Ja turot kaktusus ziemu siltās telpās pārtraukt laistīšanu, tad tie savītīs, sažūs un pavasarī tikai ar grūtībām varēs tos atdzīvināt..
Pazeminot temperatūru mēs samazinām izgarošanu, līdz ar ko samazinās laistīšanas vajadzība, bet kaktuss norūdās. Aukstā kaktusu glabāšana nodrošina to ziedēšanu. Pirms ieziemošanas kaktusi ar ļoti rūpīgu apskati jāpārbauda, jānotīra un jāiznīcina varbūtējie kaitēkļi (tripši, utis, tīklērces). .
Pēdējo reizi jāapsmidzina ar 0,2 % ēstersulfonāta emulsiju..
Aukstu kaktusu ziemošanu var nodrošināt dažādi..
1. Kaktusus novieto starp dubultloga rāmjiem. Ārējām rāmim aizlīmē visas šķirbas, lai novērstu iespējamo caurvēju. Kaktusus liek uz paliktņa. Stipra sala gadījumos starp kaktusiem un ārējā loga stiklu ieliek papīru. Dažreiz atver iekšējo loga rāmi, lai ielaistu istabas siltumu. Ja gadās, ka kaktusi sasalst, tad tie pamazām, pakāpeniski jāatkausē uz vietas tos neaizskarot. No novembra līdz martam kaktusus laista1 reizi 2 nedēļās vai mēnesī. Pirms laistīšanas no rīta atver iekšējo loga rāmi, lai kaktusi sasiltu līdz 16o temperatūrai..
2. Kaktusu novieto uz loga palodzes virs paplāksnes, jo palodze parasti ir silta, sasilusi no apsildīšanas baterijām, kas atrodas zem palodzes. No istabas siltuma kaktusus norobežo ar polietilēna plēvi, kuras augstums 0,5 m, bet garums nedaudz lielāks par visa loga platumu. Tādā kārtā rada telpu ar mikroklimatu, ar 5 – 10o C temperatūru..
Abos gadījumos var ieteikt kaktusus ievietot seklās koka vai plastmasas kastēs, kas piepildītas ar kūdru, kurā ievietoti kaktusu podiņi, bet ne pašus kaktusus..
Dažus kaktusus, kā piem. Cephalocereus, Chamacereus, Ariocarpus u.c., vispār neieteic ziemu laistīt. Chamacereus zied vienīgi tad, ja to ziemā nelaista..
Vistuvāk ārējām stiklam, t.i., pašā gaišākajā un vēsākajā vietā liekam kaktusus, kas nebaidās no aukstuma: Chamacereus, Lobivia, Pseudolobivia, Parodia, Astrophytum, Lophophora, Coryphantha, Gymnocalycium, Rebutia, Aylostera. Var šo kārtību izteikt citiem vārdiem: tuvāk stikliem likt baltipūkotos kaktusus, blakus tiem kalnu kaktusus, ar bieziem dzeloņu puduriem, pēc tam tos, kas pavasarī zied, pēc tam Trichocerejus un kā pēdējos – opuncijas. Tos, kas vistuvāk stiklam, mēs gandrīz nemaz nelaistām..
Mērenā siltumā, līdz 15o C temperatūrai, ziemā sausus tur šādus kaktusus:Kohinocactus, Kriocactus, Espostoa, Ferocactus, Horridocactus, Trixanthocereus, Oreocereus, Pseudoespostoa, Submatucana, Toumeya. Tādā pat mērenā siltumā, bet ne gluži sausus pa ziemu tur: Echinofossulocactus, Neochilenia, Neoporteria, Reicheocactus u.c. Čīles kaktusus, Turbinicarpus, Thelocactus, Melocactus, Rhipsalis, mitrumu mīlošus Brazīlijas epifītus un visus sējenīšus. Bez tam krājumā vienmēr jābūt augošiem potcelmiem..
Visus pārējos kaktusus tur 8-15o C temperatūrā un laista 1-2 reizes mēnesī. Ja nevar nodrošināt aukstu telpu kaktusu pārziemošanai, tad tie jānes tumšā pagrabā un jāglabā sausi. Šādā gadījumā ieteicams katru kaktusu atsevišķi ietīt papīrā. Sausa un auksta kaktusu glabāšana ziemā ir tiem labvēlīga..
B. Bērziņš..
KĀ VĒL VAR ZIEMĀ GLABĀT KAKTUSUS..
Kaktusnieku, it sevišķi istabas kolekcionāru praksē, ļoti aktuāls apstāklis ir kaktusu ziemošanai piemērotu telpu trūkums. Lai ieziemotu kaktusus minimālā plātībā, var lietot vēl šādu metodi..
Oktobra beigās vai novembrī, kad kaktusi ir pārtraukuši augšanu, tos izņem no podiņiem, un tiem nogriež visas saknes līdz pat sakņu kakliņam. .
Griezuma vietu dezinficē ar lapu koka ogles putekļiem. Nogrieztos kaktusus dažas dienas apžāvē gaišā vietā, pēc tam tos ietin papīrā katru atsevišķi un vertikālā stāvoklī novieto ziemošanas vietā – kādā kastē vai lielākā podā. Šīs metodes priekšrocība ir tā, ka ziemošanas telpās temperatūra var būt 10-15o C. Šādā kārtā ir izslēgta sakņu pūšana rudenī, vēsākam laikam iestājoties, kā arī pavasarī pēc pirmās laistīšanas kad dažreiz sāk pūt ziemā sakaltušas saknītes..
Pavasarī, marta beigās vai aprīļa sākumā kaktusi jāapsakņo parastā kārtībā. Jāņem gan vērā to individuālās īpatnības – augšanas perioda sākums. Pieredze rāda, ka šādi ziemoti kaktusi augšanas periodā dod tādu pat pieaugumu kā tie, kuri ziemojuši ar visu sakņu sistēmu. Jāpiezīmē, ka gaismā ziemoti nogriezti kaktusi bieži vien pāragri sāk dzīt jaunās saknes, sāk augt un izstīdz. Jāpiebilst, ka kaktusus, kuri lēnām un slikti apsakņojas, piem., Parodia, Echinofossulocactus u.c. šādā veidā ziemot nav ieteicams. Tāpat nedrīkst šādi ziemot kaktusus, kuru augšanas un ziedēšanas periods iekrīt ziemā..
M. Šternbergs..
2010. gada piezīme:.
Pēc mūsdienu klasifikācijas:.
- Echinofossulocactus ģints nosaukums tagad ir Stenocactus;.
- Eriosyce ģintī apvienoti Horridocactus, Neochilenia, Neoporteria, Islaya, Pyrrhocactus un Eriosyce;.
- Matucana ģintī – ir Matucana, Eomatucana un Submatucana..
- Echinopsis – pievienoti Trichocereus, Heliathocereus, Lobivia, Pseudolobivia, Reicheocactus..
- Rebutia – pievienotas Mediolobivia, Aylostera, Sulcorebutia.