Kaktusu un citu sukulentu ziemošana mājas apstākļos.

J.Samcova. Kaktusu un citu sukulentu ziemošana mājas apstākļos.
Augsti un tumši rudens un ziemas mēneši mūsu platuma grādos ļoti labi piemēroti augu miera perioda nodrošināšanai, kura laikā augi faktiski pārtrauc visus fizioloģiskus procesus, neaug un nezied. Ar veģetācijas beigām notiek augu vasaras pieauguma nobriešana, notiek topošo ziedu pumpuru veidošanās.
Vēlams no oktobra līdz martam nodrošināt augiem aptuveni 10 – 12 grādu temperatūru, novietojot tos maksimāli tuvu loga stiklam. Lielāka daļa kaktusu īslaicīgi iztur arī temperatūru zem 0 gr., un ir diezgan daudz kaktusu sugu, kuri ilgstoši iztur ļoti zemas temperatūras. Pēc dažiem ieteikumiem litopši ziemā jātur +15 grādu temperatūra, bet manā kolekcijā jau vairākas ziemas litopši un citi pusdienziežu dzimtas augi veiksmīgi pārziemo +5 - +10 grādu temperatūrā un pat iztur īslaicīgu temperatūras pazemināšanos zem 0 grādiem. Un otrādi, pat tad, ja telpā ir 25 grādi, pie loga temperatūra vienmēr būs par dažiem grādiem zemāka. Pie tam, augi jau ir stagnācijas režīmā, un to lielāka daļa uz paaugstinātu temperatūru nemaz nereaģē. Savukārt, lai nenosaltu saknes, izmantojiet koka vai putuplasta paliktņus.
Ja ir iestiklota lodžija, ļoti veiksmīgi var izmantot to, bet, lai temperatūra nebūtu pārāk zema, ja ir nepieciešams, izmantojiet apsildīšanai eļļas radiatoru vai turiet durvis uz istabu nedaudz atvērtus. Ziemošanas vietā obligāti jābūt termometram, lai Jūs vienmēr varētu kontrolēt temperatūru telpā.
15 grādu un augstāka temperatūra ir nepieciešama diskokaktusiem jubelmānijām, frailejām, dažiem ferokakusiem, ehinokaktusiem, vairākiem citiem sukulentiem un līdz 2 gadu veciem augiem. Šos augu ieteicams paretam laistīt arī ziemā.
Kaktusi un pusdienziežu dzimtas sukulenti ziemā vispār nav jālaista, - no oktobra līdz martam tie izmanto pašu mitruma rezerves, un miera perioda beigās var saraukties un kļūt savītuši. Tomēr, “žēlot” augus ar laistīšanu nevajag, jo pat viena laistīšanas reize var iznīcināt augu.
Uz plauktiem novieto vieglākus augus mazākos podos, vistuvāk stikliem novieto rebūcijas (mediolobīvijas), jo šiem augiem ir tendence augt ziemā (atcerēsimies to dzimtenes apstākļus). Būtu vēlams nodrošināt augiem papildus apgaismojumu, jo sukulenti aug zemēs, kur dienas ilgums ir tuvu 12 stundām visu gadu, bet mūsu ziemas īsas dienas apstākļos tiem trūkst gaismas un daži augi tieši tāpēc pavasarī neziedēs (Echinocereus triglochidatus).
Vismazāk prasīgi pret gaismu ir gimnokalīciji un tos var novietot uz plauktiem vai arī tālāk no stikla.
Brīdinājums iesācējiem: ja kaktuss ziemā sācis augt (svaigi zaļa galotne) , nav par to jāpriecājas, tieši otrādi: jādara viss, lai to augšanu apturētu, - nelaistīt, nolikt vēsākā vietā, pielietot papildus apgaismojumu.
Pārstādīšana.
Tikko nopirktiem “holandiešiem” pārstādīšana ir nepieciešama arī ziemā, bet uzreiz pēc pārstādīšanas turiet augus siltumā, un no laistīšanas vajadzētu izvairīties līdz martam.

 Ja Jūsu kolekcijas augs izskatās aizdomīgi nevesels, tas jāizņem no poda, jāizvērtē auga stāvoklis, jāizdara nepieciešami pasākumi auga atveseļošanai un vismaz divas nedēļas jātur augs pirms jaunas stādīšanas siltā telpā. Pēc pārstādīšanas – nelaistīt vismaz līdz martam.
Kaitēkļu apkārošana.
Pirms ziemošanas obligāti 2 reizes (ar nedēļas atstarpi) apstrādājiet augus pret kaitēkļiem ar augu aizsardzības līdzekļiem (Aktara, Fitoverms, Decis u.c.) Ja ziemas laikā ir konstatēti kaitēkļi (visbiežāk pūkainās bruņutis) var līdz slapjumam apstrādāt šos augus ar Biokill, bet pēc apstrādes dažas dienas nodrošiniet augiem istabas temperatūru.
Slimības.
Ja uz auga parādījās neveselīgi plankumi, tas nozīmē, ka augs tiek turēts nepiemērotos apstākļos. Mainiet tos – novietojiet augu siltākā vietā, nelaistiet (!), uzberiet uz auga un augsnes Bioefekta līdzekli kaktusiem.

J.Samcova 11.10.10.
Materiāli Internetā krievu valodā: www.cactuskiev.com.ua