Mūsu vēsture

Latvijas Kaktusu un citu sukulentu draugu kluba vēsture sākās 1965. gada pavasarī, kad Rīgā, ZA Botāniskā dārza ziedu veikala telpās sāka pulcēties šo adataiņu mīļotāji, kas rīkoja sanāksmes, lekcijas, apmainījās ar jaunumiem. Šo grupu vadīja Zinaīda Gaile, daudzas lekcijas lasīja Gaisma Krastiņa un Jānis Šķipsna.

Ciemos pie Raimonda bergmaņa.Vēlāk pie Rīgas Dārzkopības un biškopības biedrības (RDBB) tika nodibināta kaktusu audzētāju apakšsekcija, kuru ar lielu entuziasmu un izdomu vadīja Jānis Šķipsna, pēc profesijas – inženieris-konstruktors. 60-to gadu beigās notika pirmās lielās kaktusu izstādes – Dabas muzejā, Rīgas 3. vidusskolā un citur. Interese bija milzīga, zāles pārpildītas, cilvēku rinda stāvēja uz ielas. Kaktusu mīļi varēja nopirkt arī B. Bērziņa sagatavoto “Kaktusu audzētāja kalendāru” (izdots mašīnrakstā 1967. un 1968. gados).

Arī toreizējā PSRS interese par kaktusiem auga augumā. Daudzās pilsētās bija nodibināti kaktusu audzētāju klubi, kur cilvēki nāca, lai apmainītos ar kaktusiem, sēklām, parunātos. Grāmatu par kaktusu audzēšanu tolaik bija maz, tāpēc entuziasti tulkoja rakstus no vācu, čehu un citiem ārvalstu izdevumiem un izplatīja tos mašīnrakstā, kserokopiju un fotokopiju veidā. 1972. gadā Alma-Atā notika Pirmā Vissavienības kaktusu audzētāju konference. To organizēja Alma-atietis Sokolovs. No Latvijas bija klāt bija Jānis Šķipsna un Vija Tetere.

60-to gadu beigās un 70-tajos gados labas kaktusu kolekcijas bija izveidojuši Jānis Šķipsna, Helēna Paegle, Artūrs Mucenieks, Viktorija Eglīte, Ignats muižnieks, Boriss Bērziņš, Benita Šica, Tekla Čaupale, Jānis Sirmbārdis, jelgavnieki Artūrs Muraško, Anna un Jānis Lusēni. Divas lielas kaktusu kolekcijas bija arī Liepājā, viena – Ventspilī. Nedaudz vēlāk kaktusu audzēšanai pievērsās un interesantas kolekcijas izaudzēja arī Velta un Raimonds Bergmaņi, Māris Šternbergs, Rute Kalniņa, Ausma Simanovska, Arnolds Eļkins, Rita Želtovska, Tatjana Ņutina, Gunta Lāce, Anatolijs Petrovs.

1970. gadā Rīgā notika pirmā kaktusu izstāde.

Uz izstādēm tika vesti adataiņi arī no botāniskajiem dārziem un dārzniecībām. Unikālu kaktusu audzētavu zvejnieku saimniecības “Uzvara” dārzniecībā Jūrmalā, Mellužos bija radījis Nikodems Karčevskis. Tur audzēja pārdošanai kaktusus un to sēklas. Kaktusu kolekcija bija arī Talsos, kolhoza “Draudzība” dārzniecībā.

Bez kaktusiem neiztika arī Republikāniskās Dārzkopības un boškopības biedrības organizētajās krāšņajās ikgadējās pavasara ziedu izstādēs, kuras rīkoja Sporta pils plašajās telpās. RDBB paspārnē darbojās arī kaktusu sēklu punkts, kas Latvijā iegūtās kaktusu sēklas pa pastu izsūtīja šo adataiņu cienītājiem visā PSRS.

Pēc J. Šķipsnas nāves RDBB kaktusu sekciju vadīja Māris Šternbergs, Vija Tetere, tad ilgu laiku – Velta Bergmane, Rita Želtovska (vadīja krievu grupu), Daina Brila.

Kopš 90-to gadu sākuma ik gadu maija otrajā pusē kaktusu izstādes rīkojam Latvijas Dabas muzejā. Savus mīluļus izstādīja toreiz Latvijā lielākās kolekcijas īpašnieki Velta un Raimonds Bergmaņi, Rute Kalniņa, Antonija Pavlovska, Viesturs Preiss, Daina Brila, Māris Krūmiņš, Andris Debovskis, Jeļena Samcova, Lolita Afanasjeva, Inta Butlere, Uldis Popovs, Oksana Kolpakova. Mūsu adataiņi bija redzami arī Ķīpsalā (aprīlī-maijā) un Dailes teātrī izstādēs “Dārza dizains” un “Interfloristika”. Privātas kaktusu kolekcijas bija ne tikai Rīgā, bet arī Cēsu rajonā, Limbažos, Gulbenē, Liepājā un Liepājas rajonā, Olainē, Jelgavā, Jūrmalā, Ogres rajonā, Rīgas rajonā.

90-to gadu vidū klubs pārgāja Novadu zinību centra “Vecrīga” paspārnē. No 1997. gada klubu vada Jeļena Samcova. Pēc Novadu zinību centra “Vecrīga” darbības izbeigšanas Kaktusu draugu klubs dažus gadus bija Latvijas Dārzu biedrības sastāvā, bet 2009. gada 16. decembrī bija izveidota biedrība “Latvijas Eksotisko augu draugu asociācija” (LEADA), kuru kodolu veidoja Kaktusu draugu klubs, un daži kluba biedri, kuri bija aizrāvušies ar orhideju audzēšanu un kolekcionēšanu, izveidoja biedrības paspārnē Orhideju un bromeliju draugu klubu, kā arī Citu eksotisko augu draugu klubu.

Pēdējos gados labas kolekcijas izveidoja Mārīte Skulte, Agnese Birnbauma-Eglīte, Ilva Lūse, Vladimirs Dubinskis, Marina Grigorjeva no Rīgas, Lija Ivaska no Saulkrastiem, Inese Šmeliņa no Ozolniekiem, Gunta Andersone no Ventspils, Gaidis Eglītis no Gulbenes.

2010. gadā klubā iestājās vairāki jauni kaktusu draugi, kuri ar lielu entuziasmu veido kolekcijas, sēj kaktusus un citus sukulentus, un aktīvi iesaistījušies kluba darbā.

Kluba draugi brauc uz izstādēm un audzētavām arī uz citām valstīm Eiropā (uz Vāciju, Lietuvu, Igauniju), kā arī apceļo valstis, kur kaktusi nemaz nav eksotiskie augi: Venecuēla, Peru, Argentīna, Meksika u.c.